Pokud je cyklistika Váš sport číslo jedna a nechce se jí vzdát ani přes zimu. Nebo je Vám líto každého slunečného dne, který by jste měli strávit doma? Tak přesně pro Vás jsme připravili tento článek. Aby jste si vyjížďku užili i když venku není příjemných 25 °C je základ umět se dobře obléct. A protože je na trhu tolik cyklistického vybavení ve všelijakých variantách, tak v tom tápe nejeden cyklista. Tento návod je přehledně seřazen dle venkovní teploty, takže s námi už nikdy nešlápnete vedle.
Než Vám představíme naše léty prověřené zkušenosti s oblékání na kolo za chladnějšího počasí je nutné zdůraznit několik málo připomínek. Každý z nás je jiný a je jinak citlivý na teplo respektive spíše na zimu. Proto je nutné si naše doporučení přizpůsobit, dle vlastních zkušeností. Někdo snese dlouhý rukáv už v 23 °C a někdo jezdí krátký-krátký ještě v 15 °C. Také je dobré se obléct tepleji, když jedete po rovince lážo-plážo tempo a trochu méně, když se vydáte na výživný kopcovitý trail s náročnějšími sjezdy, kde se zapotíte o poznání více. Obecně se dá říct, že na silničku je potřeba trochu teplejší oblečení než je tomu u bajků. Důvod je jednoduchý – na silničce pojedeme rychleji a tím pádem musíme víc snášet nápor studeného vzduchu, který nás ochlazuje. Zatímco na bajku jsme často chránění lesem a máme méně prostoru na odpočívání – pracujeme do kopce i z kopce. Takže je potřeba vždy brát v potaz náročnost plánované vyjížďky a osobní citlivost na chlad.
Každý z nás je jiný a je jinak citlivý, proto je nutné si naše doporučení přizpůsobit, dle vlastních zkušeností.
To jsou přesně takové ty dny, kdy už to na krátký úplně není, ale taky není úplně zima. Tento outfit se také hodí do proměnlivého počasí, kdy se počasí mění v rámci minut.
Velmi jednoduché doplnění letního oblečení, které používáte většinu sezóny. Pokud se trochu ochladí, tak stačí vytáhnout zateplené návleky a tím ochránit odhalené části těla. Prodyšnost a odvod potu je zde stejně důležitá jako u letního oblečení. Navíc návleky jsou velmi skladný a lehký kousek oblečení, takže když se změní počasí nebo začne intenzivnější úsek trasy, tak jej lze jednoduše sundat a srolovat do kapsy od dresu. Ideální na chladnější letní dny, podzimní a jarní proměnlivé počasí.
Horní polovina těla:
Dolní polovina těla:
Doplňky:
Pokud Vám návleky nevyhovují nebo máte strach z drobného deštíku po cestě, tak je lepší se vybavit větrovkou. Ta je také velmi skladná a lehká, takže si ji snadno sbalíte do kapsy. Na rozdíl od návleků Vás také ochrání před studeným větrem a do jisté míry i před deštěm. Nevýhodu má v menší paropropustnosti – proto doporučujeme ji rozepnout do kopců a zapnout z kopce. Nebo si vzít prodyšnější vestu, která udržuje tělo v teple, ale ruce mohou více dýchat.
Horní polovina těla:
Dolní polovina těla:
Doplňky:
Když už se teploty blíží k 15°C, tak je dobré vytáhnout teplejší vrstvy. Na řadu přichází dres s dlouhým rukávem, který je pořád velmi prodyšný, ale už umí zahřát. Dobré je i chránit kolena před prochladnutím, přeci jen musí snášet nápor chladivého větru a kloubům to nedělá úplně dobře. Čapáky s hřejivým fleecem na vniřní straně tuto službu skvěle splňují, pro otužilce existují i 3/4 kalhoty. Někdy se může hodit i vestička, která zvýší ochranu proti větru.
Horní polovina těla:
Dolní polovina těla:
Doplňky:
V těchto teplotách většina cyklistů už kolo na vyjížďku nevytáhne a to je velká škoda! Takový krásný podzimní slunečný den, všude barevné listí – krása. Aby jste si tu nádheru pořádně vychutnali, je potřeba zůstat v teple ale ani se neuvařit ve vlastní šťávě. Celý výběr vhodného oblečení se tak bude točit kolem vyvážení prodyšnosti, hřejivosti a ochrany před větrem. Pokud již teploty klesly pod 15°C, tak vítr už není nejteplejší a proudící vzduch umí pořádně ochladit. Proto se ke slovu se hlásí zimní cyklistické bundy, které se vyrábějí pro různé teplotní rozsahy. Cyklistická bunda na rozdíl od dresu s dlouhým rukávem Vás ochrání před studeným větrem a díky tomu zůstanete v teple i při rychlých sjezdech nebo rovinkách. Do kopců a náročnějších pasáži doporučujeme pracovat se zipem a tím se regulovat větrání. Není dobré se propotit skrz na skrz, protože to už zavání nachlazením! U kalhot zde není nad čím přemýšlet, svaly i klouby musí být v teple aby mohly optimálně fungovat a proto žádné hraní na hrdiny v kraťasech!
Horní polovina těla:
Dolní polovina těla:
Doplňky:
Tyto teploty jsou pro zimomřivější jedince limitní hodnotou a tak pokud chtějí vyrazit, musí vytáhnout ty nejsilnější zbraně. U otužilejších doporučujeme sáhnout po středně silných zimních bundách a kalhotách. Odměnou za silnou vůli vyrazit i do takového počasí jsou prázdné cyklostezky a pro některé i příjemnější doprava do práce než poskakování autem v kolonách.
Horní polovina těla:
Dolní polovina těla:
Doplňky:
Teploty okolo nuly jsou už pro opravdové fanoušky. I přes velmi kvalitní vybavení, které umožňuje jezdit i v těchto pro cyklistiku extrémních teplotách, není dobré na vyjížďku vyrazit bez přípravy. Větší fyzická zátěž v mrazivých teplotách je pro tělo velká zátěž a proto se na ni musí připravovat postupně. Pokud tedy nejezdíte na kole celý podzim, nezačínejte s tím v zimě, pravděpodobně to odnesete nachlazením. A i když je Vaše tělo zvyklé na mrazivé teploty, doporučujeme zařadit spíše tréninky s menší intenzitou, pokoření KOMů na Stravě si nechte až na léto.
Horní polovina těla:
Dolní polovina těla:
Doplňky:
Ať už chcete svojí sezónu prodloužit jen o babí léto a na jaře vyrazit dříve než začnou letní pařáky nebo se chystáte vyrazit i do náročnějších podmínek, teď už víte jak na to. Nezapomeňte, že každý vnímá chlad jinak a tomu je nutné přizpůsobit i výběr oblečení. Pokud přeci jen stále tápete v široké nabídce cyklistického vybavení, neváhejte se na nás obrátit a nebo se za námi rovnou stavte na prodejnu. Kontakt na nás najdete zde.
A ještě jedna poznámka na závěr – bavlna není funkční první vrstva! Sice krásně saje pot, ale taky ho ze sebe nepustí, takže pak jedete v mokrém a studeném triku, což je horší než nemít na sobě nic.