Pokud se pohybujete v cyklistické komunitě, tak Vám určitě nemohl ujít pojem Gravel bike. Co se pod tímto označením skrývá a komu je tato poměrně nová kategorie určena? Na to se teď společně podíváme…
Označení gravel bike patří silničním kolům, které snesou i méně kvalitní cesty jako jsou šotolinové cesty. Díky tomu se s nimi dostanete i tam, kde klasické silniční kolo nemůže. Výrazně se Vám tak rozšíří možnost výběru trasy. Také přinášejí větší komfort na méně kvalitním asfaltu, kterého máme v ČR opravdu požehnaně.
Gravel bike se od silničního kola liší v drobných detailech, které v součtu činí značný rozdíl. Takže z běžné silničky si gravela opravdu neuděláte. Toto jsou základní rozdíly oproti silničnímu kolu, typické pro kategorii gravel bike:
Univerzálnost gravel biku zní báječně, tak báječně, že by mohly rovnou zrušit silniční kola a nechat jen segment gravel biků. Ale ono to není tak jednoduché. Nárůst pohodlí a lepší jízdní vlastnosti i na nezpevněných cestách mají svojí daň ve vyšší hmotnosti. Širší pláště a pohodlná geometrie nebude tak rychlá na asfaltu jako u silniček.
Gravel bike doporučujeme pokud hledáte rychlejší alternativu k horskému kolu, ale bojíte se vázat pouze na zpevněné cesty. Gravel se skvěle hodí na dojíždění do práce, jako expediční kolo na vícedenní putování nebo jako parťak na zvýšení fyzické kondice.
Naopak pokud toužíte po maximální rychlosti, účastnit se silničních závodů nebo jezdit na vyjížďky s kamarády, kteří mají silniční kolo, tak raději sáhněte po klasické silničce. Silnička je lepší variantou i pro ty, kteří ví, že se nebudou pouštět ani do lehčího terénu, takže výhody gravel biku by stejně nevyužili.
Oblíbenost této kategorie stoupá a důvod je jasný – širší možnost využití a vyšší komfort láká jezdce, kteří touží přidat ke svému horskému kolu také něco rychlejšího, ale děsí je představa, že se budou muset vázat pouze na asfalt. Pokud i Vás zaujal robustnější příbuzný silničky tak neváhejte navštívit naše 3 brněnské prodejny nebo e-shop.